понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone plot inaczej po prostu żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne w większości wypadków spełniają funkcje ogrodzenia, lecz często służą dodatkowo za dekoracje. Zwykle takie sztachety PVC sadzi się w słonecznych miejscach, gdzie w mgnieniu oka wzrastają oraz mocno gęstnieją. Mnóstwo szyku maja tez takie rosnące ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zaułki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta tu i ówdzie plątanina witek lub kwiatami tworzą zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zanurzonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer wzdłuż takiego parkanu wycisza i uspokaja.


Projektując plot z żywopłotu, wypada uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie panują w skwerze, również nasze upodobania i czas który możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o naturalnym pokroju same rosną, często tez bujnie kwitną, tymczasem chcą tez wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane zielone sztachety z plastiku zdołają być niezmiernie wysmukłe, jednakże powinno się je regularnie skracać oraz raczej nie rozkwitają. Nie bez znaczenia są tez koszty zakupu roślin na plot.Jest wiec nad czym się zastanawiać, ponieważ takie plot tworzy się na lata, niekiedy nawet na pokolenia.


Z reguły zadowalający jest rosnący parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w cieniu nadaje się ligustr zwykły, bardzo popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on mnóstwo zalet:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio toleruje czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka rośnie,
•regularnie podcinany estetycznie się zagęszcza oraz nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie zrzuca na zimę liści, a nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest niedrogi.


Ligustr możemy zamienić z irga lśniąca - jesienią pięknie się przebarwia na wielorakie odcienie żółci, brązu oraz czerwieni. Godne polecenia są tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie ogrodzenie czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, zaś cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, żeby rodziły owoce.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztachety z plastiku stanowi barierę nie do przejścia, zaś w razie potrzeby zacienia okoliczne budynki i ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło granic posesji. O ile mamy wiele miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju prostym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli pragniemy żeby nasze żywe plot było niesłychanie wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze gdy rośliny nas przerosną, ich zmniejszanie będzie kłopotliwe.

Комментариев нет:

Отправить комментарий