пятница, 22 апреля 2016 г.

Mało co dobrze nie zaznaczy krawędzi trawnika czy tez kwietnika jak małe żywe ogrodzenie.

Ogromnie wysokie, bo ponad dwumetrowe plot stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w przypadku potrzeby zacienia sąsiadujące budynki oraz ulice. Aby stworzyć taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy pod dostatkiem miejsca, w najwyższym stopniu „gospodarny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, która dodatkowo dostarcza orzeszki. Jeśli wolimy zęby nasze żywe plot było niezwykle rosłe a zarazem cienkie to w zacienionym miejscu powinno się je uformować z brzostu powszechnego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Należy pamiętać jednakże, że gdy rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie bardzo utrudnione.

Nic tak nie zaznaczy projektu trawy lub kwiatów jak niskie żywe ogrodzenie.

W miejscu zacienionym, gdzie podobnie trawnik, jak i kwiaty często nie mogą dobrze wzrastać w desygnowanych miejscach, małe krzewy potrafią utrzymać zielone bogactwo w wyznaczonym miejscu lub zastawią gołe place ziemi. Poprawnie ukształtowany nieduży żywopłot już sam zresztą wystarczy za ozdobę ogródka. Na zielone ogrodzenia przydaje się porzeczka alpejska i bukszpan. Na wiosnę jedynie ploty kształtowane zakwitają z pigwowca japońskiego (jego paki kwiatowe wyrastają na starszych pędach, których się już nie obcina), nie tak obficie jak na słońcu, lecz wszak w ciemnych zakamarkach każdy kwiat jest widoczny. Jesienią zaś dekorują je małe jabłuszka, które wolno wykorzystać na konfitury.

Niskie albo wybujałe zielone ogrodzenia można otrzymać z krzewów iglastych.

Niestety, rośliny z tej grupy mogą być o wiele droższe aniżeli gatunki liściaste. Spośród nich najlepiej toleruje brak słońca cis pospolity. Na ogól szeroko się rozrasta a także należny go przycinać, wszak jego formę Cis można odłożyć sam jeden.Będzie migiem wschodził i ocali kolumnowy kształt.

Gdyby wasz zakątek jest nader zacieniony, pożądane byłoby aby żywy ostrokół rozświetlić kolorowymi plamami. Niektóre z cienioznośnych klasów maja mutacji o płowych lub tęczowych liściach: np. cis Aurea decora, ligustr typowy Aureum i dereń rozłogowy Argenteomarginata. Co zgodność z rzeczywistością ich jasne odcienie są najbardziej dobitne w słońcu, mimo to nawet w śladzie liście pozostają dość jasne, w pewnym sensie oświetlone promieniami.

Комментариев нет:

Отправить комментарий